Dolina Staroleśna (słow. Veľká Studená dolina) w słowackich Tatrach Wysokich to piękna i rozległa dolina, którą niemal zewsząd otaczają skalne granie i wybitne szczyty. W zimie ponadto oferuje dziesiątki mniej lub bardziej wymagających celów skiturowych wycieczek.

Nawet już samo dojście do Schroniska Zbójnickiego (słow. Zbojnícka chata) może być atrakcyjnym celem samym w sobie :). Jeśli jednak warunki śniegowo-lawinowe sprzyjają, mamy odpowiednie umiejętności narciarskie oraz potrafimy poruszać się w terenie wysokogórskim w zimie, lista miejsc, które można odwiedzić z/na nartach wzrasta diametralnie!

Jeden z najlepszych przewodników po tej dolinie napisał słowacki skialpinista Miro Peto:
» https://www.miropeto.sk/skialp-sprievodca/velka-studena-dolina.php
Trzeba jednak zaznaczyć, że są to już zjazdy co najmniej wymagające, więc na początek najlepiej starać się wybierać „niebieskie” linie. Poza opisanymi zjazdami, śmiało można „pobawić się” na wielu przyjaznych polach śnieżnych, o różnym stopniu trudności/nachylenia. Z pewnością nawet słabiej jeżdżący narciarze (którym proponuję towarzystwo bardziej doświadczonych skiturowców) znajdą coś dla siebie, .

Celem dzisiejszej wycieczki były dwie przełęcze: Zawracik Rówienkowy (słow. Malý Závrat) oraz Czerwona Ławka (słow. Priečne sedlo). Trzeci cel – Zbójnicka Ławka (słow. Zbojnícke sedlo) – był niejako „po drodze”, więc żal było odpuścić (szczególnie, że finalnie okazał się najprzyjemniejszym zjazdem).

Trasa podejścia na poszczególne cele uzależniona jest od aktualnych warunków. W naszym przypadku udało się bardzo „ekonomicznie” przejść zaplanowaną trasę, ponieważ po zdobyciu wysokości ok 1950 m. n.p.m., poruszaliśmy się tylko wyżej, zdobywając kolejne cele.

Warunki śniegowe tego dnia były na tyle sprzyjające, że na każdą z przełęczy udało się wyjść „na foce” (oczywiście przy pewnych umiejętnościach i pewności). Lecz niejednokrotnie bezpieczniej i wygodniej jest zdjąć narty wcześniej, przypiąć je do plecaka i podejść w rakach. 

 

Zjazd z Czerwonej Ławki

 

Zjazd spod Zbójnickiej Ławki

 

Zjazd spod Zawraciku Rówienkowego


Postaw kawę BeskidTrail!Podobał Ci się ten artykuł? Jeśli chcesz, by w przyszłości tak samo przyjemnie się je pisało, możesz postawić mi kawę :) » https://buycoffee.to/beskidtrail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *