Słowackie Tatry Wysokie przyciągają jak magnes nie tylko latem, ale i zimą. Szczególnie, że sporo terenów wchodzących w skład TaNaP-u (parku narodowego) jest przeznaczone także do uprawiania skialpinizmu. W przeciwieństwie do naszej rodzimej reglamentacji już nie tylko obszarów, ale wręcz wielu szlaków, słowaccy przyrodnicy bardziej liberalnie podchodzą do ochrony przyrody. Nie zawsze może wydaje się to rozsądne na pierwszy rzut oka, ale myślę, że dzięki temu z większym poszanowaniem traktuje się przyrodę. Stąd też planowanie trasy skiturowej w słowackich Tatrach jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem dostania pokuty, a poruszanie się po tzw. skiareałach jest w pełni dozwolone.

Nie ukrywam, że wiele miejsc w Tatrach na Słowacji jest dla mnie wciąż nieodkrytych, ale tym razem, planując turę, chciałem odwiedzić już poznane wcześniej przeze mnie miejsca. Tym bardziej, że jest kilka rejonów w Tatrach, gdzie znajdują się niemalże „standardy skiturowe”, które powinien odwiedzić każdy skiturowiec.

Zatem w czwartkowy, jeszcze rześki poranek, ruszamy z Mariuszem ze Starego Smokovca, przez Dolinę Małej Zimnej Wody do Chaty Tery’ego. Już niemalże po pierwszych metrach szlaku poczuliśmy wyjątkowość i majestat otaczających nas gór.

Pierwszy cel, czyli schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Spisków został zrealizowany, więc przyszło nam podejść wyżej i zakosztować esencji skiturów, czyli wysokogórskich zjazdów.

Najpierw Lodowa Przełęcz ze zjazdem do w/w doliny a później Czerwona Ławka ze zjazdem do Doliny Staroleśnej. Ja jeszcze na deser dołożyłem sobie nieznany żlebik opadający z Białej Ławki, a później już razem przez Strzeleckie Pola zjechaliśmy w dół doliny i dalej do Starego Smokowca.

Wycieczka wyjątkowo obfitowała w doprawdy przednie widoki i moc wrażeń z każdego zjazdu. Takie dni potwierdzają tylko, że warto nieraz w wolny dzień wstać o 4 rano, by zakosztować wspaniałych chwil, w otoczeniu pięknych gór.Postaw kawę BeskidTrail!Podobał Ci się ten artykuł? Jeśli chcesz, by w przyszłości tak samo przyjemnie się je pisało, możesz postawić mi kawę :) » https://buycoffee.to/beskidtrail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *