Wycieczki skiturowe w Tatrach, zarówno w Polsce jak i Słowacji, obwarowane są pewnymi ograniczeniami wynikającymi głównie z objęciem większości tych gór obszarem chronionym – parkiem narodowym. Każdy z zarządców ma swoje przepisy, które raczej są dość spójne, lecz o ile po stronie polskiej poruszanie na skiturach ogranicza się do głównie (z małymi wyjątkami) szlaków turystycznych (i ich zimowych wariantów) oraz nartostrad, o tyle na Słowacji udostępnione są wybrane rejony Tatr, tzw. areały do uprawiania skialpinizmu (szczegóły w regulaminach TaNaP). 

Salatyńska dolina i jej otoczenie należy właśnie do takiego udostępnionego obszaru, gdzie w okresie od 15 grudnia do 15 kwietnia (jak i w pozostałej udostępnionej części Tatr Słowackich), jeśli tylko pokrywa śnieżna jest odpowiednia, można legalnie z niej korzystać i cieszyć się z uprawiania skialpinizmu :).

Najpopularniejszymi szczytami dominującymi nad Salatyńską doliną są bez wątpienia Brestowa (1932m. n.p.m.) i Salatyn (2048  m. n.p.m.). Możliwości zdobycia/wejścia i zjazdu z nich jest co najmniej kilka. Wszystko zależy od kilku czynników, na które składają się między innymi nasze umiejętności skialpinistyczne, doświadczenie w poruszaniu się w terenie zagrożonym lawinami oraz… pomysłowość w zaplanowaniu trasy :).

Gotowych tras raczej nie ma co szukać, bo warunki w górach lubią często się zmieniać, i nie zawsze trasa z dnia X jest dobrą trasą w dzień Y. Stąd też trzeba zawsze, pomimo najlepszego przygotowania się do wycieczki w domu – na miejscu umieć ocenić, czy oby na pewno dany teren jest bezpieczny. Warto nieraz zmienić plany by poznać nowe miejsca – a nuż okażą się równie ciekawe i warte dalszej eksploracji w przyszłości :). Powodzenia!

 


Postaw kawę BeskidTrail!Podobał Ci się ten artykuł? Jeśli chcesz, by w przyszłości tak samo przyjemnie się je pisało, możesz postawić mi kawę :) » https://buycoffee.to/beskidtrail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *