Skiturowa wycieczka na Ciemniak jest ciekawą propozycją na nietrudną, acz wymagającą przynajmniej dobrej techniki zjazdu w terenie, turą dla nieco bardziej doświadczonych skiturowców. Główny jej przebieg w zasadzie prowadzi zgodnie z czerwonym szlakiem prowadzącym z Kir i Doliny Kościeliskiej.

Zjazd z Ciemniaka prowadzi początkowo grzbietem przez Twardy Upłaz. Dopiero poniżej niego można próbować zjechać nieco ze szlaku, i zapoznawszy się wcześniej z aktualnymi warunkami śniegowo-lawinowymi, skierować się na zachód od niego. Napotkanymi połaciami śniegi można dostać się na Piec, a później kontynuować zjazd na Polanę Upłaz.
Ostatni odcinek prowadzący w dolinę często jest pozbawiony możliwości zjazdu (wąsko, mało śniegu, wystające kamienie), więc trzeba zdjąć narty i zejść pieszo.

Podczas tury, którą udało nam się popełnić w tym roku, dzięki sprzyjającym warunkom, zjechaliśmy też jeden z okolicznych żlebów. Lecz powtórka tego zjazdu wymaga bardzo bezpiecznych śniegów i sporego doświadczenia skiturowego, więc celowo nie opisuję szczegółów tego zjazdu.

Natomiast podstawowy zjazd z Ciemniaka, jak i cała tura, oczywiście przy dobrej pogodzie i warunkach śniegowych, jest wyjątkowa – obfituje w rozległe panoramy, więc podejście nie jest tak nużące, a zjazd – szczególnie po zjechaniu z grzbietu – także może obfitować w miłe doznania :).

 

 

Zachęcamy do zaglądania na nasz profil na Facebooku – @BeskidTrailPL – i polubienia nas – ponieważ poza udostępnieniami wpisów z bloga, znajdują się też inne relacje z bieżących wycieczek (a ostatnio jest ich tam całkiem sporo 🙂 ).

 

no images were found

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.